Brookhaven Leg Desk
60 in. x 30 in. leg desk in distressed cherry veneers with fluted legs and a curved stretcher. Center drop-front keyboard drawer, two utility drawers and a power supply support home office work.
$1,378.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Vintage and versatile, the 60W-by-30D Brookhaven Leg Desk is perfect to tuck behind a sofa, in a kitchen, extra room or office as a work-at-home solution. With timeless Americana style details like a distressed medium clear cherry finish over Hardwood Solids and Cherry Veneers, fluted legs and a curved stretcher, the Brookhaven Leg Desk says you’ve arrived. The center drawer has a drop-front for use with a keyboard, 2 utility drawers and a power supply.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two utility drawersCenter drawer with drop-front for use with a keyboardPower supplyKeyboard opening: 23 3/8W x 16 1/2D x 2 5/8HKnee space: 47 3/8W x 25 1/2D x 24 1/2HFinish: Distressed medium clear cherry finishDistressed Finished: Scratch antiquing, wor | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 10.00 |
| Carton Length | 37.38 |
| Carton Weight | 115.19 |
| Carton Width | 63.25 |
| Charging USB Ports? | No |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 23.375W x 16.5D x 2.625H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Knee Space | 47 3/8W x 25 1/2D x 24 1/2H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 10.125W x 17.375D x 2.625H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Laptop Surge Protector |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| USB Port Count | 2 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 98.66 |
| Image Role Data | {“281_10_458_inset1”:[“Detail Image 1″],”281_10_458”:[“Room Image 1″],”281_10_458_inset2”:[“Room Image 2″],”281_10_458_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Brookhaven Leg Desk
| Weight | 98.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Brookhaven Lateral File
Brookhaven Console Table
Brookhaven End Table
Brookhaven Executive L Right Return
Brookhaven Round Lamp Table
Brookhaven Open Bookcase
Brookhaven Desk Chair
Brookhaven Tall Bookcase
Brookhaven Round Cocktail Table
Brookhaven Lateral File
Items We Think You Will Love..
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Corsica Executive Desk
Boca 48″ Hutch
Corsica Writing Desk
South Park 60” Writing Desk
Catalina 40″ Library Desk
Curata Writing Desk
42” Leg Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.