Archivist Executive Desk
Traditional executive desk with a drop-front keyboard drawer, wire management, and abundant storage including utility drawers and two locking file drawers with Pendaflex letter/legal. Finished in warm pecan over Pecky Pecan veneers with antique bronze har
$2,458.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Stately and stylish with a European pedigree, the Archivist Executive Desk is updated with a host of time-saving functions, along with chic bun feet and a soft pecan-colored finish with authentic warmth. The center drawer has a drop front for keyboard use, and the top left drawer has 2 removable partitions, while the top right drawer has 2 removable dividers, one writing slide and a pencil tray, and there are 2 utility drawers, along with 2 locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing system. The drawers are adorned with antique-inspired bronze-colored hardware. Wire management.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Center bonded leather writing surfaceCenter drawer with drop front for keyboard useTop left drawer has two removable partitionsTop right drawer has two removable dividers, one writing slide and one pencil trayTwo utility drawersTwo locking file drawers wi | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.375W x 20D x 3.125H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.375W x 19.75D x 4.25H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 12W x 24D x 9.375H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 36.00 |
| Carton Weight | 326.28 |
| Carton Width | 69.25 |
| Depth | 32.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.625W x 16D x 2.875H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 26 1/2W x 25 1/2D x 24 1/4H |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 66.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 278 |
| Image Role Data | {“5447_10563_detail”:[“Detail Image 1″],”5447_10563_464_467_room”:[“Room Image 1″],”5447_10563_drawersidesilo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5447_10563_visitorssidesilo”:[“Silo Image |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Archivist Executive Desk
| Weight | 278 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 66 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Archivist Upholstered Side Chair
Archivist Bookcase
Archivist Nine-Drawer Dresser
Archivist Sideboard
Archivist Bureau
Archivist Ladderback Side Chair
Archivist Upholstered Arm Chair
Archivist Six-Drawer Chest
Archivist Writing Desk
Items We Think You Will Love..
Boca 48″ Writing Desk
Telluride Computer Credenza
Boca 48″ Hutch
Boca 57″ Writing Desk
Brookhaven Executive Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Rustic Glam Leg Desk
Rhapsody Executive Desk
Rustic Glam Trestle Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.