Leesburg Executive Desk
Executive desk in swirl mahogany and ebony veneers with classic column details and light distressing. Includes a drop-front keyboard drawer, 3 utility drawers, two box drawers with dividers and removable pencil tray/mouse pad, two locking letter/legal fil
$3,098.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Create an inspiring workspace with the stunning Leesburg Executive Desk with a fashionable flair and classic design details like column motifs and decorative Swirl Mahogany and Ebony Veneers. The light distressing takes traditional style to a more casual and inviting place. The center drawer has a drop-front for keyboard use, and there are 3 utility drawers, two box drawers with dividers and removable pencil tray and mouse pad, along with two locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing system. One door with one adjustable shelf and one pullout printer tray behind.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Center drawer with drop-front for keyboard useTwo box drawers with dividers and removable pencil tray and mouse padTwo locking utility drawers with dividersTwo locking file drawers with Pendaflex letter/legal file systemKeyboard space: 26W x 16 – 19 3/8D | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 14.5W x 20D x 3.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14.5W x 20D x 4.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 14.5W x 27D x 9.5H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 39.50 |
| Carton Weight | 361.56 |
| Carton Width | 75.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.75 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26W x 16D x 3.25H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Knee Space | 26W x 29D x 24H |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Swirl Mahogany and Ebony Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 4 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 313.06 |
| Image Role Data | {“5381_10562_464_467room”:[“Room Image 1″],”5381_10562silodrawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_10562silovisitorside”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5381_10562top |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Leesburg Executive Desk
| Weight | 313.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Leesburg Splatback Arm Chair
Leesburg California King Poster Bed
Leesburg Chest
Leesburg Lateral File
Leesburg Demilune Hall Console
Leesburg Entertainment Console
Leesburg King Upholstered Bed
Leesburg Landscape Mirror
Leesburg Bureau
Leesburg Chairside Chest
Leesburg Queen Upholstered Bed
Items We Think You Will Love..
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Brookhaven Leg Desk
Telluride Computer Credenza
Rhapsody Executive Desk
South Park 60” Writing Desk
Brookhaven Executive Desk
Boca 48″ Hutch
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.