Tynecastle Executive Desk
Executive desk with a leather writing surface and Georgian-meets-rustic design in a warm chestnut finish over figured alder veneers. Offers a drop-front keyboard drawer, utility storage with dividers, and two locking letter/legal file drawers.
$2,938.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
The striking Tynecastle Executive Desk is Hunt Country-inspired, combining classic Georgian design details with rustic timber-frame elements and a center leather writing surface for a manor home elegance. This functional desk will ease your workload with features like a center drawer with drop-front for keyboard use, 2 utility drawers with 3 slots and 2 removable dividers in each drawer and one writing slide and one pencil tray for use in either drawer. Two utility drawers with 3 slots and 2 removeable dividers in each drawer, and 2 locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing system. Crafted of Poplar Solids and Figured Alder Veneers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Center bonded leather writing surfaceCenter drawer with drop-front for keyboard useTwo utility drawers with three slots and two removable dividers in each drawerOne writing slide and one pencil tray for use in either drawerTwo utility drawers with three s | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 15W x 19.875D x 3.875H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 15W x 19.875D x 5.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 15W x 27D x 9.25H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 39.50 |
| Carton Weight | 358.25 |
| Carton Width | 75.00 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Aged Copper |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26W x 16D x 3.5H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Knee Space | 26 3/4W x 28 5/8D x 24H |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers and High Quality Bonded Leather |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, rock, cow-tailing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 302.25 |
| Image Role Data | {“TynecastleDrawerDetail”:[“Detail Image 1″],”5323_10563464467room”:[“Room Image 1″],”5323_10563464467room2”:[“Room Image 3″],”5323_10563drawersidesilo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],” |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Tynecastle Executive Desk
| Weight | 302.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 72 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Tynecastle Bunching Bookcase
Tynecastle Nightstand
Tynecastle Buffet
Tynecastle California King Panel Bed
Tynecastle Landscape Mirror
Tynecastle King Panel Bed
Tynecastle Ladderback Side Chair
Tynecastle Dresser
Tynecastle Writing Desk
Tynecastle Ladderback Arm Chair
Items We Think You Will Love..
Rustic Glam Leg Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Rustic Glam Trestle Desk
South Park 60” Writing Desk
Rhapsody Executive Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Telluride Computer Credenza
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.