Archivist Writing Desk
Traditional writing desk in rustic Pecky Pecan veneers with cabriole legs and a bonded leather top insert. Includes wire management and four drawers: keyboard, file, utility with writing slide and pencil tray, plus hidden-storage false-bottom.
$1,858.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
This classic beauty will elevate your work and inspire any office setting. With the shapely silhouette of French antiques including cabriole legs, a pecan-colored finish over rustic Pecky Pecan veneers and ring pulls and knobs in a time-worn bronze finish, the Archivist Writing Desk is as functional as it is stylish. The bonded leather insert on the top adds a touch of class, and other functional features include a file drawer with Pendaflex letter/legal filing on the left, a center drawer with drop front for a keyboard, utility drawer with a writing slide, pencil tray and a drawer with false bottom for hidden storage. Wire management.
Features
| Storage | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Bonded leather insert on topFile drawer with Pendaflex letter/legal filing on leftCenter drawer with drop front for keyboardUtility drawer with writing slide, pencil tray and removable dividers at top rightDrawer with false bottom for hidden storageWire m | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 19.00 |
| Carton Length | 39.50 |
| Carton Weight | 201.28 |
| Carton Width | 63.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 28.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.50 |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.50 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 158.51 |
| Image Role Data | {“5447_10458_410_446_room”:[“Room Image 1″],”5447_10458_410_446_room2”:[“Room Image 2″],”5447_10458_410_446_room3”:[“Room Image 3″],”5447_10458_drawersidesilo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 An |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Archivist Writing Desk
| Weight | 158.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 60.5 × 31.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Archivist Upholstered Side Chair
Archivist Nine-Drawer Dresser
Archivist Lateral File
Archivist Bachelors Chest
Archivist Six-Drawer Chest
Archivist Executive Desk
Archivist Sideboard
Archivist Bookcase
Items We Think You Will Love..
Brookhaven Leg Desk
Telluride 66” Writing Desk
South Park 60” Writing Desk
Brookhaven Desk Chair
Boca 48″ Writing Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Boca 48″ Hutch
Rhapsody Writing Desk
Telluride Computer Credenza
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.