Brookhaven Executive Desk
Executive desk in rich cherry veneers with a bonded-leather writing surface and classic ring-and-pull hardware. Drop-front keyboard drawer, file storage with locking file, utility drawers with dividers, and a pullout writing slide.
$2,938.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Work is worth it with a desk as striking, classic and inspiring as the Brookhaven Executive Desk. With timeless Americana style details like a rich cherry finish over Hardwood Solids and Cherry Veneers, medallion-shaped ring-and-pull bronze-colored hardware and column-motif carvings, the Brookhaven Desk says you’ve arrived. The center drawer has a drop-front for keyboard use. Four utility drawers with dividers include 2 drawers with Pendaflex letter/legal file system, one locking file and one pullout writing slide. The center writing surface is covered in bonded leather for a classy vintage look.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Center bonded leather writing surfaceCenter drawer with drop-front for keyboard useFour utility drawers with dividersTwo drawers with Pendaflex letter/legal file systemOne locking fileOne pullout writing slideKeyboard opening: 26W x 18 – 21 1/4D x 2 3/4HK | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 19.625D x 2H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 19.75D x 4.25H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 27D x 9.25H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 70 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.00 |
| Carton Length | 37.50 |
| Carton Weight | 332.13 |
| Carton Width | 75.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.75 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26W x 18D x 2.75H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 27 3/4W x 27D x 24 1/4H |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers and Bonded Leather |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 285.83 |
| Image Role Data | {“281_10_583_Desk”:[“Room Image 1″],”281_10_583silodrawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”281_10_583silovisitorside”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”281_10_583top”:[“Top |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Brookhaven Executive Desk
| Weight | 285.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 72 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Brookhaven Executive L Right Return
Brookhaven Tall Bookcase
Brookhaven Leg Desk
Brookhaven Lateral File
Brookhaven Desk Chair
Brookhaven End Table
Brookhaven Open Bookcase
Brookhaven Console Table
Brookhaven Lateral File
Brookhaven Round Lamp Table
Items We Think You Will Love..
Curata Writing Desk
Corsica Writing Desk
42” Leg Desk
Rhapsody Writing Desk
Rhapsody Executive Desk
54 inch Writing Desk
Rustic Glam Trestle Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.