Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
Versatile desk used freestanding or as a left/right return, with a Midnight-finished White Oak veneer top and brushed brass base. Two drop-front keyboard drawers; 68 in. W x 26 in. D x 30 in. H.
$2,098.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With an eclectic mix of a rustic White Oak veneer desk top in a deep brown Midnight finish and a brushed brass base, you can create a curated chic modern look in your office or family room space. Two drawers are offered with drop front for keyboard use. This versatile modern desk can be used free standing or as a left or right-hand desk in an L-configuration.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Side mounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 14.00 |
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 157.63 |
| Carton Width | 71.38 |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Brushed Brass |
| Drawer Handle Material | Material |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 28.75W x 15.5D x 2.75H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 64W x 24 1/4H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 28.75W x 15.5D x 2.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 133.71 |
| Image Role Data | {“1600_10468_DKW_drawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1600_10468_DKW_visitorside”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”1600_10468_DKW_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Best Seller | No |
| Drawers | No |
| Dust Bottom | No |
| File Drawer | No |
| Locking Drawers | No |
| Safety Stop | No |
| Tipover Restraint Included | No |
| Ventilation | No |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
| Weight | 133.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 68 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/contemporary |
| Collection | Curata |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Curata Upholstered Chair
Curata Accent Table
Curata Bunching Bookcase
Curata Writing Desk
Curata Pub Table
Curata 72in Round Dining Table
Curata Upholstered Bar Stool
Curata Buffet/Credenza
Curata Mobile File
Curata Upholstered Bench
Curata One-Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Brookhaven Executive Desk
Telluride 66” Writing Desk
Boca 48″ Hutch
Rhapsody Executive Desk
Brookhaven Leg Desk
Boca Corner Table
Boca 57″ Writing Desk
Catalina 2pc 40″ Library Desk & Hutch
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.