42” Leg Desk
Versatile 42 in. leg desk in cherry veneers with a dark, distressed finish. Features a drop-front keyboard drawer and two utility drawers with a removable writing insert.
$758.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
As more homes merge living, working, dining and home school activities, multi-purpose pieces like this 42-inch leg desk that doubles as a sofa table, hall or bedroom table, are in demand. Blending function and fashion, it features a center drawer with drop-front for keyboard use, 2 utility drawers with one removable writing insert for use in either drawer and is crafted of Hardwood Solids and Cherry Veneers with distressing for a relaxed feel.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Center drawer with drop-front for keyboard useTwo utility drawers with one removable writing insert for use in either drawerKeyboard space: 18 1/4W x 15 1/2D x 2 1/2HKnee space: 24HFinish: Dark cherry finish with distressing.Distressed Finished: Cow-taili | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 9.45 |
| Carton Length | 37.40 |
| Carton Weight | 90.06 |
| Carton Width | 45.47 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 18.25W x 15.5D x 2.5H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Knee Space | 24H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 6W x 16D x 3H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 76.83 |
| Image Role Data | {“5085_10442_REVISED”:[“Room Image 1″],”5085_10442_inset2”:[“Silo Image 1″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5085_10442_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
42” Leg Desk
| Weight | 76.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 42 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 5085-10 |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Items We Think You Will Love..
Rustic Glam Leg Desk
Boca 48″ Writing Desk
Brookhaven Executive Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Brookhaven Leg Desk
Rustic Glam Trestle Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.