Chatelet Writing Desk
Compact writing desk with a leather writing surface and a drop-front center drawer for keyboard use. Crafted with pecan, walnut and maple veneers in a warm, distressed Caramel Froth finish.
$1,478.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
The perfect size to tuck behind your sofa, in the kitchen or extra bedroom, the Chatelet Writing Desk may be a space saver, but spares nothing on function and style. Infuse your room with rustic elegance with this graceful silhouette, finished in a soft amber color with a touch of aged white paint. Features include a leather writing surface and a center drawer with drop-front for keyboard use.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Center bonded leather writing surfaceOne drawer with drop-front for keyboard useKeyboard drawer: 33 1/2W x 16 – 18 1/2D x 2HKnee space: 24 1/2HFinish: Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distin | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 14.00 |
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 110.20 |
| Carton Width | 52.00 |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 33.5W x 16D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 24 1/2H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan, Walnut and Maple Veneers with High Quality Bonded Leather and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 160 lbs |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 89.1 |
| Image Role Data | {“5300_10482room”:[“Room Image 1″],”5300_10482drawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5300_10482visitorsside”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5300_10482top”:[“Top Silo Im |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Chatelet Writing Desk
| Weight | 89.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 48 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Chatelet Credenza
Chatelet Dresser
Chatelet Dresser
Chatelet Nightstand
Chatelet Entertainment Console
Chatelet Fretback Arm Chair
Chatelet Chest
Chatelet Scroll Accent Table
Chatelet Buffet
Items We Think You Will Love..
Rustic Glam Trestle Desk
Boca 48″ Hutch
Brookhaven Leg Desk
Rhapsody Writing Desk
Brookhaven Desk Chair
Boca 48″ Writing Desk
Catalina 2pc 40″ Library Desk & Hutch
South Park 60” Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.