Sonnet Executive Desk
Transitional executive desk crafted from oak veneers with cane and metal accents, featuring five drawers for organized storage. A generous 68 in.-wide surface offers ample workspace.
$2,458.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Mixing Quartered, Cathedral-Cut Oak in an earthen-toned finish with cane-front drawers and a metal base, stretchers and tapered legs, the Sonnet Executive Desk blends natural textures with a refined minimalist silhouette. The five drawers have cane-inset fronts, and there’s a removable/interchangeable writing surface and pencil tray that can be used in either the right or left top drawer. Each of the top side drawers has two removable partitions. The center drawer has a drop-front writing surface and wire management. Two locking file drawers have a Pendaflex letter/legal filing system.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Five drawers with cane inset frontsRemovable/interchangeable writing surface and pencil tray can be used in either right or left top drawerEach of the top side drawers have two removable partitionsCenter drawer with drop-front writing surface and wire man | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.5W x 17.5D x 1.875H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.5W x 18.75D x 10.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Finished |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 33.50 |
| Carton Weight | 291.01 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 30.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 25.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 16.75 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Zinc alloy |
| Drawers | Yes |
| File Drawer | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.5W x 18D x 2.25H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Knee Space | 27.75W x 29.25D x 25.25H |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers, Cane and Metal |
| Number of Drawers | 5 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 213.85 |
| Image Role Data | {“6072_10462_85_detail”:[“Detail Image 1″],”6072_10462_85_room”:[“Room Image 1″],”6072_10462_85_EC209_005_room”:[“Room Image 2″],”6072_10462_85_10464_85_10466_85_EC209_005_room”:[“Room Image |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sonnet Executive Desk
| Weight | 213.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 68 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Sonnet Eight-Drawer Dresser
Sonnet Writing Desk
Sonnet Upholstered Side Chair
Sonnet Credenza
Sonnet Three-Drawer Nightstand
Sonnet Square End Table
Sonnet Bachelors Chest
Sonnet Bookcase
Sonnet Queen Upholstered Bed
Sonnet Two-Drawer Nightstand
Sonnet Lateral File
Sonnet Upholstered Dining Chair
Items We Think You Will Love..
Rustic Glam Leg Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Brookhaven Leg Desk
Curata Writing Desk
Catalina 2pc 40″ Library Desk & Hutch
Telluride 66” Writing Desk
Brookhaven Desk Chair
Boca Corner Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.