Sonnet Two-Drawer Nightstand
Two-drawer nightstand in white oak veneers and cane with a medium wood finish, delivering handy bedside storage in a transitional style.
$998.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
A stylistically versatile nightstand blending natural textures with a light-and-airy modern aesthetic, the Sonnet Nightstand has two self-closing drawers with cane fronts. Crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen-toned finish, it has an open space above the bottom drawer for storage and a cord clip on the back panel. The plinth base and satin-finished knobs add chic modern appeal.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two self-closing drawers with cane frontsTop drawer with drop-in cream-colored felt linerOne open space above bottom drawer for storageCord clip on back panelPlinth baseFinish: Wren: quartered and cathedral-cut white oak veneers in a light earthen-toned f | Yes |
|---|---|
| 1st Row Drawer Dimensions | 19.875W x 11.625D x 3H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 19.875W x 11.625D x 5.25H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 99.21 |
| Carton Width | 27.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Zinc alloy |
| Drawers | Yes |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Drawer Bottom |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers and Cane |
| Number of Drawers | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Shelf Opening | 21.5W x 16.875D x 11.75H |
| Shelf Weight Capacity | 45 lbs |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 79.37 |
| Image Role Data | {“6072_90116_85_90866_85_room”:[“Room Image 1″],”6072_90116_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6072_90116_85_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2″],”6072_90116_85_top”:[“To |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sonnet Two-Drawer Nightstand
| Weight | 79.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Sonnet Dining Credenza
Sonnet Lateral File
Sonnet Square End Table
Sonnet Three-Drawer Nightstand
Sonnet King Upholstered Bed
Sonnet Display Cabinet
Sonnet Hub
Sonnet Upholstered Dining Chair
Sonnet Credenza
Sonnet Queen Upholstered Bed
Sonnet Upholstered Side Chair
Items We Think You Will Love..
Tribeca Nightstand
Rhapsody Three Drawer Nightstand
Silhouette Nightstand
Chatelet Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.