Sonnet Dining Credenza
Transitional dining credenza in medium wood with white oak veneers and cane accents, topped with marble. Two drawers and one shelf provide sideboard storage.
$2,938.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Blending organic textures and neutral tones with a refined minimalist silhouette, the stylistically versatile Sonnet Dining Credenza exudes a natural luxury. The four cane-front doors are soft close with magnetic catches, and the left pair of doors has one drawer with a removable cream-colored felt silverware tray. The right pair of doors has one drawer with a drop-in felt liner. There’s one adjustable/reversible wood shelf with wine storage option that holds up to 9 bottles in each pair of doors. The marble inset top combines cream, beige and brown colorations. The frame is crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen-toned finish. Satin-finished large semi-circle pulls add a swanky accent.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four cane-front doors with soft close hinges and magnetic catchesLeft pair of doors has one drawer with removable cream colored felt silverware trayRight pair of doors has one drawer with drop-in felt linerOne adjustable/reversible wood shelf with wine op | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 37.375W x 15.75D x 10H |
| Back Panel Description | Stained, sealed, hand holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood, veneer |
| Carton Height | 42.00 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 328.49 |
| Carton Width | 81.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 32.625W x 13.25D x 2.5H |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Flatware Tray |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Hardware Material | Zinc Alloy |
| Height | 34.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Left and Right Base Panel Opening | 37.375W x 15.75D x 11.75H |
| Left and Right Cabinet Opening | 37.375W x 15.75D x 23.5H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers, Cane and Marble |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Transitional |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 75.875W x 16.75D x 1TH |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Top Material 1 | Marble |
| Width | 78.00 |
| Wine Bottle Capacity | 18 |
| Wine Bottle Storage Included | Yes |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 37.375W x 15.75D x 1.25TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 90 lbs |
| Weight | 271.17 |
| Image Role Data | {“6072_75900_85_room”:[“Room Image 1″],”6072_75900_85_room2”:[“Room Image 2″],”6072_75200_85_75500_85_75510_85_75900_85_75906_85_room”:[“Room Image 3″],”6072_75900_85_silo”:[“Silo Image 1”,”S |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sonnet Dining Credenza
| Weight | 271.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 78 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Sonnet Lateral File
Sonnet Executive Desk
Sonnet Hub
Sonnet Bookcase
Sonnet California King Upholstered Bed
Sonnet Round Side Table
Sonnet Queen Upholstered Bed
Sonnet King Upholstered Bed
Sonnet Rectangle Cocktail Table
Sonnet Writing Desk
Sonnet Credenza
Sonnet Eight-Drawer Dresser
Items We Think You Will Love..
Double Bridge Sideboard
Rhapsody 96” Credenza
Lawson Server
Tribeca Buffet
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.