Sonnet Hub
Transitional secretary desk in white oak veneers with cane and metal accents, offering 3 shelves and 2 drawers. Compact 40 in.-wide hub for organized home office storage.
$3,198.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
The Sonnet Hub offers a stylistically versatile, highly functional piece that blends natural textures with a refined minimalist silhouette. Crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen finish with complementary woven cane door fronts, the Hub gets you organized and keeps clutter out of sight. Behind the two doors with soft-close hinges are an adjustable shelf in the top section; one fixed wood shelf; four small vertical storage cubbies with two removable partitions on magic wire; one adjustable wood shelf in the center section, two small drawers and a metal base with slender tapered legs and a stretcher. A circle-shaped pull and round knobs on the inside in a champagne finish enhance the chic vibe. Measures 40 inches wide by 20 inches deep.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft close hinges and magnetic door catchesOne adjustable wood shelf in top sectionOne fixed wood shelfFour small vertical storage cubbies with two removable partitions on magic wireOne adjustable wood shelf in center sectionTwo small drawe | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 1st Row Shelf Opening | 38.375W x 15.75D x 10.625H |
| 1st Row Wood Shelf Dimensions | 38.375W x 15.75D x 1.5TH |
| 1st Row Wood Shelf Weight Capacity | 100 lbs |
| 2nd Row Shelf Opening | 38.375W x 15.75D x 10.625H |
| Back Panel Description | Stained, sealed |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Steel Tube |
| Carton Height | 82.00 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 298.73 |
| Carton Width | 43.25 |
| Depth | 21.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 18 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 38 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 7.25W x 13.625D x 3.5H |
| Hardware Material | Zinc Alloy |
| Height | 76.25 |
| Material Description | White Oak Veneers, Cane and Metal |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Multi-Function Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 229.28 |
| Image Role Data | {“6072_10309_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6072_10309_85_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6072_10309_85_silo1″:[“Silo Image 3″,”Silo – 3/4 Angle 2”],”60 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sonnet Hub
| Weight | 229.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 40 × 76.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Sonnet Writing Desk
Sonnet Dining Credenza
Sonnet Three-Drawer Nightstand
Sonnet Upholstered Side Chair
Sonnet Square End Table
Sonnet California King Upholstered Bed
Sonnet Lateral File
Sonnet Display Cabinet
Sonnet Upholstered Dining Chair
Sonnet Eight-Drawer Dresser
Sonnet Two-Drawer Nightstand
Items We Think You Will Love..
Boca 57″ Writing Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Curata Writing Desk
Boca 48″ Hutch
Telluride 66” Writing Desk
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.