Sonnet Eight-Drawer Dresser
Eight-drawer dresser crafted of white oak veneers in a transitional medium-wood finish. Eight drawers provide organized bedroom storage.
$2,718.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
A stylistically versatile dresser blending natural textures with a light-and-airy modern aesthetic, the Sonnet 8-Drawer Dresser is crafted of Quartered and Cathedral-Cut White Oak Veneers in a light earthen-toned finish. Chic satin-finished metal knobs accentuate the metal frame and the slender, tapered legs and X-stretcher. All drawers are self-closing, and the right top drawer has cream-colored removable felt-lined jewelry tray and a removable felt liner. The bottom two drawers are cedar-lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Eight self-closing drawersRight top drawer has cream-colored removable felt-lined jewelry tray and removable felt linerBottom two drawers are cedar linedMetal base, stretcher and tapered legsFinish: Wren: quartered and cathedral-cut white oak veneers in a | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 30.75W x 13.375D x 4.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 2nd-4th Row Left and Right Drawer Dimensions | 30.75W x 13.375D x 6.5H |
| 2nd-4th Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base, Feet or Leg Material 1 | Steel Tube |
| Carton Height | 47.75 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 315.26 |
| Carton Width | 71.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Clearance | 5.5 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 16.875 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 66 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Drawers | Yes |
| Felt Lined Drawer Type | Removable Felt Jewelry Tray |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 42.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers |
| Number of Drawers | 8 |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Joinery Type | Dovetail, Dowell Joint, Tongue and Groove |
| Weight | 271.17 |
| Image Role Data | {“6072_90002_85_detail”:[“Detail Image 1″],”6072_90002_85_1617_005_room”:[“Room Image 1″],”6072_90866_85_90002_85_90216_85_90002_85_room2”:[“Room Image 2″],”6072_90002_85_silo”:[“Silo Image 1 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sonnet Eight-Drawer Dresser
| Weight | 271.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 68 × 42 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Sonnet |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Sonnet Credenza
Sonnet Square End Table
Sonnet Queen Upholstered Bed
Sonnet California King Upholstered Bed
Sonnet Writing Desk
Sonnet Bachelors Chest
Sonnet Console Table
Sonnet Upholstered Dining Chair
Sonnet Lateral File
Sonnet Bookcase
Sonnet Rectangle Cocktail Table
Sonnet Display Cabinet
Items We Think You Will Love..
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Tribeca Dresser
Tynecastle Dresser
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.