Curata Writing Desk
Modern writing desk with a glass-inset top and brushed brass legs, featuring three drawers including a center drop-front keyboard drawer. Finished in Midnight; 66 in. W x 28.25 in. D x 30.75 in. H.
$1,858.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Bringing together the rich Midnight finish and soft brushed brass legs, the Curata writing desk offers three drawers including a center drop-front drawer for a keyboard use and two utility drawers. A glass-top inset gives a smooth writing surface.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersCenter drawer has drop front for keyboard useTwo utility drawersOne pencil tray and writing slide that can be used in either utility drawerEach utility drawer contains two removable dividersGlass top insetKeyboard space: 24 3/4W x 15 1/2D x 2 | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 15.50 |
| Carton Length | 32.00 |
| Carton Weight | 233.58 |
| Carton Width | 65.88 |
| Depth | 28.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Brushed Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.75 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 24.75W x 15.5D x 2.875H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 62 1/8W x 28 1/8D x 24H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 14.125W x 19.875D x 2.875H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 66.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 209 |
| Image Role Data | {“1600_10458_DKW_detail”:[“Detail Image 1″],”1600_10458_DKW_10445_MTL1_300_350036_room”:[“Room Image 1″],”1600_10458_DKW_drawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1600_10458_DKW_visit |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Curata Writing Desk
| Weight | 209 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.25 × 66 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/contemporary |
| Collection | Curata |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Curata Mobile File
Curata Bunching Bookcase
Curata Accent Table
Curata One-Drawer Nightstand
Curata Upholstered Bar Stool
Curata 72in Round Dining Table
Curata Pub Table
Curata Upholstered Chair
Curata Upholstered Bench
Curata Buffet/Credenza
Items We Think You Will Love..
South Park 60” Writing Desk
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Telluride 66” Writing Desk
Boca 57″ Writing Desk
Rustic Glam Leg Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.