Curata Bunching Bookcase
Minimalist bunching bookcase with a brushed brass metal frame, three fixed tinted-glass shelves, and a single drawer with a brass pull. 32 in. W x 14 in. D x 82 in. H.
$2,238.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Minimalist, modern and sleek, the Curata Bunching Bookcase mixes a brushed brass metal silhouette with tinted glass shelves and a brushed brass pull on the single drawer. Three fixed shelves.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 86.75 |
| Carton Length | 17.13 |
| Carton Weight | 173.06 |
| Carton Width | 35.38 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 26.125W x 11.375D x 3.375H |
| Drawer Handle Finish | Brushed Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 82.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Metal and Glass |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 141.1 |
| Image Role Data | {“1600_10445_MTL1_detail”:[“Detail Image 1″],”1600_10445_MTL1_room”:[“Room Image 1″],”1600_10458_DKW_10445_MTL1_300_350036_room”:[“Room Image 2″],”1600_75202_20860_DKW_10445_MTL1_room”:[“Room |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Curata Bunching Bookcase
| Weight | 141.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 32 × 82 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Modern/contemporary |
| Collection | Curata |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Curata 72in Round Dining Table
Curata Upholstered Bench
Curata Pub Table
Curata Upholstered Chair
Curata One-Drawer Nightstand
Curata Mobile File
Curata Writing Desk
Curata Accent Table
Curata Upholstered Bar Stool
Curata Buffet/Credenza
Items We Think You Will Love..
Farmhouse Leaning Bookcase
Brookhaven Tall Bookcase
Boca Outside Corner Bookcase
Catalina Outside Corner Bookcase
Catalina 22″ Open Top Bookcase
Telluride Bookcase Base
Huntington 32″ Open Top Bookcase
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.