Curata Pub Table
Modern pub table with a Midnight-finished White Oak veneer top and a brushed brass metal base. 40 in. round x 42.5 in. high.
$2,098.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Relax, refresh and linger at this chic modern pub table crafted of White Oak Veneers with the deep brown Midnight finish and accented by a brushed brass metal base. This inviting 40-inch-round table is 42 ½ inches tall.
Product Details
| Carton Height | 33.25 |
|---|---|
| Carton Length | 45.50 |
| Carton Weight | 226.30 |
| Carton Width | 46.25 |
| Depth | 40.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 42.50 |
| Important Use Information | We recommend using coasters, placements and trivets when using hot containers with this item. It is also recommended to provide quick cleanup for any spills to minimize exposure to moisture. |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 134.48 |
| Image Role Data | {“1600_75202_20860_DKW_10445_MTL1_room”:[“Room Image 1″],”1600_75202_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1600_75202_DKW_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Curata Pub Table
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/contemporary |
| Collection | Curata |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Curata 72in Round Dining Table
Curata Buffet/Credenza
Curata Writing Desk
Curata One-Drawer Nightstand
Curata Accent Table
Curata Upholstered Chair
Curata Upholstered Bench
Curata Mobile File
Curata Bunching Bookcase
Curata Upholstered Bar Stool
Items We Think You Will Love..
Dalia XL TABLES 50547/24+90247
Antibes Dining Table
Tacoma TABLES 50516/51+90464/87
Dalia TABLES 50507/24+90242
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.