Curata Mobile File
Compact mobile file cabinet with one locking letter/legal drawer and a utility drawer, in a Midnight deep-brown finish with brushed brass hardware. 16.5 in. W x 20 in. D x 23.5 in. H.
$938.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
The Curata mobile file packs function into a compact footprint of only 16 1/2 inches wide and 20 inches deep. There is one locking file drawer with your choice of letter or legal size filing systems.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Side mounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 12.75W x 16.875D x 3.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 12.75W x 16.875D x 10.375H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Carton Height | 26.38 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 88.30 |
| Carton Width | 20.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Brushed Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 23.50 |
| Important Use Information | We are not responsible for damage to carpets, rugs or other makes and models of flooring caused by caster use. |
| Levelers | No |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 16.50 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 70 |
| Image Role Data | {“1600_10412_DKW_detail”:[“Detail Image 1″],”1600_10464_467_412_DKW_EC484_020_room”:[“Room Image 1″],”1600_10412_DKW_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1600_10412_DKW_top”:[“Top Silo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Curata Mobile File
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 16.5 × 23.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/contemporary |
| Collection | Curata |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Curata Buffet/Credenza
Curata Upholstered Chair
Curata 72in Round Dining Table
Curata Upholstered Bench
Curata One-Drawer Nightstand
Curata Accent Table
Curata Pub Table
Curata Writing Desk
Curata Upholstered Bar Stool
Curata Bunching Bookcase
Items We Think You Will Love..
Boca 48″ Credenza
Elon Lateral File
Huntington 2 Drawer Lateral File
Brookhaven Lateral File
Rustic Glam Credenza
Elon Two-Door Cabinet
Brookhaven Lateral File
Boca Rolling File
Telluride Lateral File
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.