Melange Dixon Writing Desk
Light gray writing desk with X-base and stretcher, crafted of oak veneers with simulated leather accents. Three drawers include two utility drawers with a removable writing insert and a drop-front center for keyboard use.
$1,458.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With its light gray casual finish, X-base and stretcher, the Dixon Writing Desk would be at home in a light-infused loft or cottage studio office. The chic modern desk has 3 drawers, including two utility drawers with a removable writing insert that can be used in either drawer and a center drawer with drop-front for keyboard use. Crafted of Oak Veneers and accented with simulated leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTwo utility drawers with a removable writing insert that can be used in either drawerOne center drawer with drop-front for keyboard useLeft and right drawer opening: 10 3/4W x 18D x 2HKeyboard drawer opening: 23W x 18 3/16D x 2 1/4HKneehole d | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 10.50 |
| Carton Length | 35.75 |
| Carton Weight | 151.80 |
| Carton Width | 65.75 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Grey |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 23W x 18D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Knee Space | 53 3/4W x 25 3/8H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 10.75W x 18D x 2H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Material Description | Oak Veneers with Simulated Leather and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 124.3 |
| Image Role Data | {“638_10019_GRY_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_10019_GRY_room”:[“Room Image 1″],”638_10019_GRY_drawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_10019_GRY_visitorssi |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Melange Dixon Writing Desk
| Weight | 124.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Melange Lenny Woven End Table
Ravenna Console
Melange Architectural Writing Desk
Melange Atlantis End Table
Melange Dynasty Accent Chest
Melange Zola Four-Door Credenza
Melange Raising Cane Etagere
Melange Emma Console Table
Melange Swaley Four Door Credenza
Melange Saber End Table
Melange Mazarine Credenza
Items We Think You Will Love..
Boca 48″ Hutch
Brookhaven Executive L Right Return
Rhapsody Executive Desk
Rustic Glam Leg Desk
Rhapsody Writing Desk
Curata Writing Desk
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.