Melange Fissured Entertainment Credenza
Dark oak entertainment credenza with gold-tone fissure-motif doors and an olive green interior. Soft-close storage with adjustable shelves, a ventilated back and a 3-plug outlet; fits up to an 80 in. TV.
$2,938.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Earthy, elegant and organic, the Fissured Entertainment Credenza is crafted of Oak Veneers in a dark finish with gold-colored fissure-motifs across the door fronts. The interior is painted olive green. Featuring four doors with soft-close hinges and magnetic door catches, there is one adjustable shelf behind each pair of doors, 3-plug electrical outlets behind the right-side doors and a ventilated back panel.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each pair of doorsVentilated back panelPower supply behind right side doorsOlive green color painted interiorPlinth baseFinish: Dark oak veneers with gold colored “fiss | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 37.75W x 14.375D x 13.25H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base Panel Opening | 37.75W x 17.5D x 14.25H |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 258.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | No |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Silver Leaf |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 37.75W x 14.375D x 1.5TH |
| Weight | 227 |
| Image Role Data | {“628_55068_89_detail”:[“Detail Image 1″],”628_55068_89_room”:[“Room Image 1″],”628_55068_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55068_89_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Open 3 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Melange Fissured Entertainment Credenza
| Weight | 227 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 78 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Melange Romano Etagere
Melange Whitmore Four Door Credenza
Melange Midnight Merlot Accent Chest
Melange Breck Chest
Melange Julip Accent Chest
Melange Romano Writing Desk
Melange Marin Drink Table
Matisette Chest
Melange Fairfax Credenza
Melange Sabre Console Table
Items We Think You Will Love..
Boca 56″ Tv Console
Bella 4pc Estate Wall
Americana Modern – Dove 92″ Tv Console
Americana Modern – Dove 76″ Tv Console
City View 82 Inch TV Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.