Melange Bianca Nesting Tables
Set of three nesting tables with San Juan Slate stone tops and distressed gray metal bases for a textured, layered look.
$1,418.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With the look of metal tapestry, the set of three Bianca Nesting Tables have tactile and textural distressed gray metal bases and San Juan Slate stone tops.
Product Details
| Carton Height | 29.50 |
|---|---|
| Carton Length | 27.25 |
| Carton Weight | 176.88 |
| Carton Width | 29.50 |
| Depth | 18.00 |
| Height | 25.75 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | San Juan Slate with Carbon Steel |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 40 lbs (small table), 50 lbs (medium table), 60 lbs (large table) |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Distressed Base |
| Weight | 134.14 |
| Image Role Data | {“628_50028_40_50031_00_50032_00_50035_00_room”:[“Room Image 1″],”628_50028_40_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_50028_40_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Melange Bianca Nesting Tables
| Weight | 134.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24 × 25.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Melange Koi Rectangle Cocktail Table
Melange Raising Cane Etagere
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Melange Midnight Merlot Accent Chest
Melange Madeline Four Door Credenza
Melange Vienna Console
Melange Emma Console Table
Melange Dixon Writing Desk
Items We Think You Will Love..
French Two Drawer Chest
Red Bombe Chest
Chatelet Scroll Accent Table
Ascent 90″ Console
Amani Three-Drawer Accent Chest
Amani Accent Table
Edinburg – Driftwood 90″ Console
Triumph Accent Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.