Rustic Glam Trestle Desk
Trestle writing desk in quartered white oak veneers and glass with eglomise accents, featuring a drop-front keyboard drawer and two utility drawers with dividers. Includes a pencil tray, mouse pad, and antique brass knobs.
$1,478.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
We’re sure this is the most glamorous work-from-home desk solution you’ll find anywhere. With trestle base with shaped circular end panels, the Rustic Glam Leg Trestle Desk is crafted of Quartered White Oak Veneers and glass with shimmery eglomise accents. The center drop-front drawer accommodates a keyboard, and there are two utility drawers with two dividers in each. One pencil tray and mouse pad can be used in either side drawer. Antique brass knob hardware.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Center drop-front drawerTwo utility drawers with three dividers in eachOne pencil tray and mouse pad to use in either side drawerKeyboard drawer opening: 25 3/16W x 16 1/2D x 2 3/4Kneehole dimensions: 27 1/4W x 24HEglomise glass accentsFinish: Eglomise gl | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 16.34 |
| Carton Length | 34.06 |
| Carton Weight | 204.26 |
| Carton Width | 69.88 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.75 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 24.625W x 16.625D x 2.625H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 27 1/4W x 24H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 10.25W x 19.875D x 2.0625H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Quartered White Oak Veneers and Glass |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 300 lbs |
| Width | 64.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, gouging, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 164.69 |
| Image Role Data | {“1641_10459_464_445_LTWD_room”:[“Room Image 1″],”1641_10459_LTWD_drawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1641_10459_LTWD_visitorsside”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”16 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Rustic Glam Trestle Desk
| Weight | 164.69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 64 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Rustic Glam |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Items We Think You Will Love..
Telluride 66” Writing Desk
Brookhaven Executive Desk
Boca Corner Table
Rhapsody Writing Desk
Curata Writing Desk
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Telluride Computer Credenza
Brookhaven Leg Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.