Charleston Kidney Writing Desk
Kidney-shaped writing desk in deep Maraschino Cherry with a leather writing surface and rattan drawer fronts. Five drawers include a drop-front center for keyboard use.
$2,238.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by the tropical craftsmanship of the West Indies and classic British and Dutch Colonial design periods, the Charleston Writing Desk has a timeless kidney shape, stretchers, rattan drawer fronts, intricately-carved leaf motifs on the legs and a robus leather writing surface top. Crafted of Cherry Veneers, Rattan and Resin, it is finished in the deep, rich Maraschino Cherry. There are five drawers. The left and right top drawers have one removable partition, one writing slide and pencil tray for use in either drawer. The center drawer has a drop-front for keyboard use. Antique bronze round knobs and ring-pull hardware add the finishing touch.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Five drawersLeft and right top drawers have one removable partition, one writing slide and pencil tray for use in either drawerCenter drawer has drop-front for keyboard useKidney shapeRobus leather writing surface topRattan drawer frontsIntricately carved | Yes |
|---|---|
| Finish | Maraschino Cherry: finished using natural grain Cherry veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm che |
| Carton Height | 20.75 |
| Carton Length | 32.00 |
| Carton Weight | 181.00 |
| Carton Width | 64.00 |
| Depth | 28.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 30.50 |
| Knee Space | 26.5W x 20.125D x 25H |
| Material Description | Cherry Veneers, Robus Leather, Rattan and Resin |
| Number of Drawers | 5 |
| Sales Panel | HF-6750MARASCHINO-SP HF-6750WOVENCANE-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 60.00 |
| Weight | 152 |
| Image Role Data | {“6750_10460_85_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_10460_85_75500_37_room”:[“Room Image 1″],”6750_10460_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_10460_85_back_silo”:[“Silo Image 2″,” |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Charleston Kidney Writing Desk
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 60 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Nightstand
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Four-Door Buffet
Charleston Host Chair
Bedroom Charleston Jewelry Armoire Top
Charleston Five-Drawer Chest
Items We Think You Will Love..
Curata Writing Desk
Rustic Glam Leg Desk
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Boca Corner Table
Brookhaven Leg Desk
Boca 48″ Writing Desk
Brookhaven Executive Desk
Telluride 66” Writing Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.