Charleston Entertainment Console
Traditional entertainment console/TV stand in cherry and walnut veneers with a black cherry patina finish and handpainted accents. Three soft-close doors each hide an adjustable shelf; fits up to a 70 in. TV.
$2,938.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Heirloom quality meets a fresh traditional design interpretation and modern functionality in the Charleston Entertainment Console. With three doors with soft-close hinges and one adjustable shelf behind each, the console is crafted of Cherry and Walnut Veneers with Walnut Inlay and a Solid-Wood Edge top. The exterior finish is Black Cherry patina with subtle distressing and accented by handpainting on the drop-front. The door fronts are finished in Maraschino Cherry using natural grain Cherry Veneers showcasing the dramatic cathedral structure with the selective inclusion of naturally occurring knots to deliver a rich warm cherry finish. The custom floral decorative pulls feature an antique bronze color. Accommodates a 70-inch TV.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each doorVentilated back panelPower supply behind center doorFinish: Exterior: Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from b | Yes |
|---|---|
| Finish | Exterior: Black Cherry: this finish emulates the vibrancy of the warm cherry finish shining from beneath the Black Cherry patina and includes subtle distressing which exemplifies the heirloom |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Center Shelf Opening | 21W x 13D x 11H |
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 22.25W x 13D x 11H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 215.16 |
| Carton Width | 76.00 |
| Center Base Panel Opening | 21W x 14.5D x 10.5H |
| Center Cabinet Opening | 21W x 14.5D x 22.75H |
| Center Wood Shelf Dimensions | 21W x 13D x 1.25TH |
| Center Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Clearance | 6.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 66.75 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Height | 35.50 |
| Left and Right Base Panel Opening | 22.25W x 14.5D x 10.5H |
| Left and Right Cabinet Opening | 22.25W x 14.5D x 22.75H |
| Left and Right Wood Shelf Dimensions | 22.25W x 13D x 1.25TH |
| Left and Right Wood Shelf Weight Capacity | 50 lbs |
| Material Description | Cherry and Walnut Veneers with Walnut Inlay and Solid-Wood Edge Top |
| Max TV Size | 70″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 3 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Sales Panel | HF-6750-BLKCHERRY-SP HF-6750MARASCHINO-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Subtle distressing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 180.84 |
| Image Role Data | {“6750_55472_00_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_55472_00_50002_97_80210_85_SS198_03_029_room”:[“Room Image 1″],”6750_55472_00_room”:[“Room Image 2″],”6750_55472_00_room2”:[“Room Image 3”],”6 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Charleston Entertainment Console
| Weight | 180.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 72 × 35.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Charleston |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Charleston Cal King Panel Bed
Charleston Two-Drawer Accent Table
Charleston Cal King Upholstered Bed
Charleston Three-Drawer Nightstand
Charleston Round Mirror
Charleston Bistro Table
Charleston Two-Door Accent Chest
Charleston Three-Drawer Accent Chest
Items We Think You Will Love..
City View 82 Inch TV Console
Bella 67″ Tv Console With Power Center
Americana Modern – Dove 92″ Tv Console
Entertainment Console
Americana Modern – Cotton 92″ Tv Console
Bella 4pc Estate Wall
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.