Leesburg Lateral File
Lateral file cabinet crafted of swirl mahogany and ebony veneers in a rich traditional finish. Two locking drawers include a Pendaflex letter/legal file system for organized storage.
$1,478.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Bring classic style, fashion flair and multifunction to your office, chairside, hallway or guest room with the Leesburg Lateral File. Crafted of Swirl Mahogany and Ebony Veneers with a rich traditional finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers, the file offers two locking file drawers with a Pendaflex letter/legal file system so you can get organized.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two locking file drawers with Pendaflex letter/legal file systemTraditional/Formal stylingFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressingDistressed Finished: Wo | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 25.25 |
| Carton Weight | 158.73 |
| Carton Width | 38.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.875W x 16.375D x 9.25H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Swirl Mahogany and Ebony Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 130.07 |
| Image Role Data | {“5381_10466room”:[“Room Image 1″],”5381_10466silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_10466top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Leesburg Lateral File
| Weight | 130.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Leesburg Bachelor’s Chest
Leesburg Martini Table
Leesburg Nightstand
Leesburg Splatback Side Chair
Leesburg Dresser
Leesburg Demilune Hall Console
Leesburg Display Cabinet
Leesburg California King Poster Bed
Leesburg Upholstered Arm Chair
Leesburg King Upholstered Bed
Items We Think You Will Love..
Catalina 2pc 40″ Lateral File & Hutch
Elon Two-Door Cabinet
Telluride Lateral File
Archivist Lateral File
Boca 48″ Credenza
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.