Chatelet Nightstand
Three-drawer nightstand in Caramel Froth with burnished hardware; top drawer is wallpapered and bottom drawer is cedar-lined. Integrated 3-plug outlet with USB port provides convenient bedside power.
$1,478.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Create a romantic bedroom retreat in the spirit of iconic Parisian interiors. The Chatelet three-drawer nightstand blends European farm style with elegant details for a look of livable luxury. The Caramel Froth finish is accented by antique white paint. Burnished bronze hardware completes the timeless design. The top drawer is wallpapered, the bottom drawer is cedar-lined. Three-plug outlet with USB port.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTop drawer is wallpaperedBottom drawer is cedar-linedPower supplyFinish: Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Caramel Froth finishHardware: Bu | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 23.75W x 10.5D x 5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 24.375W x 12.75D x 5H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Bulb Type | Incandescent Bulb |
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 140.80 |
| Carton Width | 39.75 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Burnished Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 30.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan and Cedar Veneers with Resin, Wallpaper and Antique Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Voltage | 120 volts |
| Wattage | 7.5 watts |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, sloping lines, rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 114.4 |
| Image Role Data | {“5300_90016detail”:[“Detail Image 1″],”5300_90016room”:[“Room Image 1″],”5300_90266room”:[“Room Image 2″],”5300_90016silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5300_90016top”:[“Top Silo Ima |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Chatelet Nightstand
| Weight | 114.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 36 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Chatelet King Wood Panel Bed
Chatelet Splatback Side Chair
Chatelet Splatback Arm Chair
Chatelet Queen Upholstered Panel Bed
Chatelet Credenza
Chatelet Nightstand
Chatelet Fretback Side Chair
Chatelet Entertainment Console
Chatelet Buffet
Items We Think You Will Love..
Antibes Nightstand
Silhouette Nightstand
Tribeca Nightstand
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.