Chapman Writing Desk
Writing desk in white oak veneers with forged pewter metal legs and hand-hammered pulls. Three drawers include dividers, a drop-front keyboard drawer with wire management, plus a movable pencil tray and writing slide.
$2,338.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With exquisite scale and craftsmanship, the Chapman Writing Desk is crafted of White Oak Veneers in a warm brown Sorrel finish with thin forged pewter metal legs, an X-stretcher back and custom hand-hammered metal drawer pulls. Featuring 3 drawers, the left and right drawers have 2 removable dividers, and the center drawer has a drop-front for keyboard use and a cutout in the back of the drawer for wire management. There’s a pencil tray and writing slide for use in either left or right drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersLeft and right drawers have two removable dividersOne pencil tray and writing slide for use in either left or right drawerCenter drawer has drop-front for keyboard use and a cutout in the back of the drawer for wire managementMetal legs and X | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 33.50 |
| Carton Weight | 227.00 |
| Carton Width | 64.75 |
| Depth | 30.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 153 |
| Image Role Data | {“6033_10458_85_detail”:[“Detail Image 1″],”6033_10458_85_EC447_GM_002_room”:[“Room Image 1″],”6033_10458_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_10458_85_back_silo”:[“Silo Image |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Chapman Writing Desk
| Weight | 153 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Chapman Upholstered Side Chair
Chapman Leg Table with 1-24 in Leaf
Chapman Upholstered Arm Chair
Chapman Rectangle End Table
Chapman Mirror
Chapman Shou Sugi Ban Console Table
Chapman Round Side Table
Chapman Mixed Media Console Table
Chapman Console Table
Chapman Queen Four Poster Bed
Chapman Martini Table
Items We Think You Will Love..
Boca Corner Table
Curata Writing Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Rustic Glam Trestle Desk
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Rhapsody Writing Desk
Brookhaven Desk Chair
Boca 48″ Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.