Archivist Sideboard
Pecky Pecan veneer sideboard with a Bluestone top, antique bronze hardware and a warm pecan finish. Features a pull-out surface, four doors, adjustable shelves, and a drawer with silverware tray for dining storage.
$2,938.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With a world-traveled pedigree and an inviting silhouette inspired by American and European antiques, the Archivist Sideboard offers hospitality for your guests and storage for serving essentials. This stunning piece is crafted with Pecky Pecan Veneers with a Bluestone top as a designer detail. The pecan-colored rustic finish is complemented by antique-inspired hardware in a time-worn bronze finish. Many functional features include a pull-out surface and four doors with an adjustable wood shelf behind the right and left doors and an adjustable wood shelf behind the center doors with two drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Bluestone topPull out surfaceFour doorsAdjustable wood shelf behind right and left doorsAdjustable wood shelf behind center doorsTwo drawers behind pair of center doorsLeft drawer is felt-linedRight drawer has one felt silverware trayFinish: A soft casual | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 42.75 |
| Carton Length | 23.75 |
| Carton Weight | 306.44 |
| Carton Width | 83.50 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 13.25W x 12.5D x 4.25H |
| Drawer Handle Finish | Time-Worn Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 38.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Bluestone |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chiseling, chain, cow-tailing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 245.57 |
| Image Role Data | {“5447_75903_detail”:[“Detail Image 1″],”5447_75903_009_room”:[“Room Image 1″],”5447_75206_903_009_700_710_TOFFEE_room”:[“Room Image 2″],”5447_75903_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”] |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Archivist Sideboard
| Weight | 245.57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 80 × 38.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archivist |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Archivist Upholstered Arm Chair
Archivist Bookcase
Archivist Executive Desk
Archivist Six-Drawer Chest
Archivist Ladderback Side Chair
Archivist Bureau
Archivist Bachelors Chest
Archivist Nine-Drawer Dresser
Archivist Upholstered Side Chair
Items We Think You Will Love..
Lawson Server
Treasures Buffet – Oak
Tribeca Buffet
Rhapsody 72” Credenza
Rhapsody Bunching Curio
Items You've Been Looking At...
Vineyard Row Buffet
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.