Elon Bunching Short Bookcase
Short bookcase in flat-cut walnut veneers with adjustable shelves and a finished back, designed to bunch with other Elon pieces or serve as a desk base. Cubby-style shelves create a custom built-in look.
$698.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With a craftsman flair, these hard-working configurable adjustable wood shelves with finished backs can be bunched with other 1650 Elon Office items or used as a desk base. Crafted of Flat Cut Walnut Veneers in a medium wood finish, they have cubby-like shelves and create a custom built-in cabinetry look.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 31.13 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 98.00 |
| Carton Width | 35.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 27.25 |
| Material Description | Flat Cut Walnut Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 78.15 |
| Image Role Data | {“1650_10104_164_246_245_418_466_30220_room”:[“Room Image 1″],”1650_10104_164_246_245_418_466_30220_room2”:[“Room Image 2″],”1650_modular_wrap_room”:[“Room Image 3″],”1650_10245_MWD_silo”:[“S |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Elon Bunching Short Bookcase
| Weight | 78.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 32 × 27.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Elon |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Elon Desk Pedestal
Elon Two-Door Cabinet
Elon Lateral File
Items We Think You Will Love..
Telluride Bunching Bookcase (withdoors)
Etagere
Huntington 21″ Open Top Bookcase
Catalina Outside Corner Bookcase
Huntington 32″ Glass Door Cabinet
Boca 22″ Open Top Bookcase
Boca Outside Corner Bookcase
Catalina 32″ Open Top Bookcase
Items You've Been Looking At...
Rustic Glam Leg Desk
Rustic Glam Credenza
Harvest Home Writing Desk
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.