Retreat Raffia End Table
22″ (55.9 cm) Living Room Retreat Raffia End Table, crafted with attention to detail and elevated through Maple Veneers, Engineered Raffia, Rope and Tempered Glass.
$818.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by tropical getaways, the Retreat Raffia End Table is a mixture of organic materials in a laid-back and versatile design. The table combines Maple Veneers, Raffia, Rope and Tempered Glass, with a Painted Raffia top and bottom shelf in a Seagrass Green finish, a glass-top insert and Rope accents. The frame and legs of the table are finished in Black Sand, transparent by design to reveal the unique grain patterns of the wood veneer.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-80116-35 |
| Carton Height | 29.25 |
| Carton Length | 26.00 |
| Carton Weight | 40.92 |
| Carton Width | 27.00 |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Maple Veneers, Engineered Raffia, Rope and Tempered Glass |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP HF-6950-LAGOON-SP |
| Shelf Opening | 7.75W x 7.75D x 17.375H |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 30 lbs |
| Width | 22.00 |
| Weight | 19.36 |
| Image Role Data | {“6950_80116_45_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_90017_117_35_45_80116_45_room”:[“Room Image 1″],”6950_80116_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_80116_45_back_silo”:[“Silo Ima |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retreat Raffia End Table
| Weight | 19.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Blues |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Retreat Pole Rattan Sideboard
Retreat Slatted Bookcase
Retreat Rectangle Cocktail Table
Retreat Executive Desk
Retreat Pole Rattan Bookcase
Retreat Camp Stool Bed Bench
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
Items We Think You Will Love..
Jill End Table Base
Brookhaven End Table
St. Armand Rectangular End Table
Leesburg Chairside Chest
Malloy End Table Base
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.