Retreat Camp Stool Bed Bench
24 3/4″ (62.9 cm) A refined piece inspired by Fabric design elements, designed to complement modern spaces.
$458.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Tropical meets tribal with this Retreat Camp Stool Bed Bench. Featuring a seat upholstered in the patterned Jafar Grey, it has an X-base design. The base and stretcher are crafted of wood finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneer.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 100% Polyester |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-90119-99 |
| Carton Height | 22.75 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 29.48 |
| Carton Width | 29.50 |
| Depth | 17.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Jafar Grey; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 18.75 |
| Levelers | No |
| Material Description | Wood and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-JAFAR-GREY-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 24.75 |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 14.08 |
| Image Role Data | {“6950_90466_202_005_216_210_119_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_90119_80_room”:[“Room Image 2″],”6950_90466_005_202_119_216_80_room”:[“Room Image 3″],”6950_90119_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Si |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retreat Camp Stool Bed Bench
| Weight | 14.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 24.75 × 18.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest
Retreat End Table
Retreat Buffet
Retreat Rectangle Cocktail Table
Retreat Round Side Table
Retreat Console Table
Retreat Etagere
Retreat Pole Rattan Dresser
Retreat Pole Rattan Console
Retreat Three-Drawer Nightstand
Retreat King Upholstered Panel Bed
Retreat Seven-Drawer Dresser
Items We Think You Will Love..
Triumph Accent Chest
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Chatelet Credenza
Edinburg – Driftwood 90″ Console
Oval Accent Table
Cocoa Beach 80″ Console
Ascent 90″ Console
Red Bombe Chest
Moment of Hope Chest
Chatelet Scroll Accent Table
Bubble Glass Accent Table
Edinburg – Admiral Haze 90″ Console
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.