Retreat Rectangle Cocktail Table
58″ (147.3 cm) Living Room Retreat Rectangle Cocktail Table highlighted with Oak Veneers design elements, bringing a subtle decorative character.
$1,558.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
The Retreat Rectangle Cocktail Table has a tranquil personality with a modern twist. Simple, clean lines are in a rectangle shape with rounded corners and interlocking block-style legs. Crafted of Oak Veneers, it is finished in the sand-colored Dune, transparent by design to reveal the unique grain patterns of the wood veneer. One lower fixed shelf.
Product Details
| Rectangle shape with rounded cornersInterlocking block style legsOne fixed shelfFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide.Distressed Finished: | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 16.50 |
| Carton Length | 38.00 |
| Carton Weight | 223.00 |
| Carton Width | 59.00 |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.25 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Shelf Opening | 47.875W x 34D x 12.5H |
| Style | Casual |
| Table Shape | Rectangle |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 58.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 178 |
| Image Role Data | {“6950_80410_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_10446_80413_410_SS117_03_080_CC117_080_room”:[“Room Image 1″],”6950_80410_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_80410_80_straigh |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retreat Rectangle Cocktail Table
| Weight | 178 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 58 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Retreat Camp Stool Bed Bench
Retreat Display Cabinet
Retreat Queen Upholstered Panel Bed
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Entertainment Credenza
Retreat Stool
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat King Upholstered Panel Bed
Retreat Etagere
Retreat Slatted Bookcase
Items We Think You Will Love..
St. Armand Rectangular Cocktail
St. Armand Round Cocktail Table
Tribeca Cocktail Table
Amani Rope and Glass Cocktail Table
Ashbrook Cocktail Table
St. Armand Rectangular Cocktail
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.