Retreat Pole Rattan Bookcase
33″ (83.8 cm) Home Office Retreat Pole Rattan Bookcase, crafted with attention to detail and elevated through Oak Veneers and Rope.
$1,898.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With a tropical retreat-inspired vibe and laid-back style, the Retreat Pole Rattan Bookcase is crafted of Oak Veneers featuring a Bamboo motif and rope accents for an organic appeal. Finished on all sides with five fixed shelves, the bookcase is finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneer.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-10445-99 |
| Carton Height | 85.50 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 187.00 |
| Carton Width | 37.00 |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 19.75 |
| Distressing | Yes |
| Height | 81.50 |
| Material Description | Oak Veneers and Rope |
| Number of Shelves | 5 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 33.00 |
| Weight | 154 |
| Image Role Data | {“6950_10445_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_10445_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retreat Pole Rattan Bookcase
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.75 × 33 × 81.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest
Retreat Pole Rattan Dresser
Retreat Landscape Mirror
Retreat Pole Rattan Writing Desk
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Buffet
Retreat Pole Rattan Console
Retreat Landscape Mirror
Retreat Camp Stool Bed Bench
Retreat Cane Barrel Back Chair
Items We Think You Will Love..
Huntington 21″ Open Top Bookcase
Elon Bunching Short Bookcase
Catalina 32″ Open Top Bookcase
Brookhaven Tall Bookcase
Telluride Bunching Bookcase (withdoors)
Rustic Glam Bookcase
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.