Retreat Pole Rattan Cocktail Table
59″ (149.9 cm) Living Room Retreat Pole Rattan Cocktail Table enriched by Oak and Maple Veneers with Rope, making it a distinctive interior accent.
$1,338.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by tropical getaways, the Retreat Pole Rattan Cocktail Table is a mixture of natural materials in a laid-back, versatile design. Crafted of Oak and Maple Veneers with Rope accents at the joints, the table is finished in Black Sand, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneer. Finished on all sides, the table has two self-closing drawers, lower stretchers on all sides and is accented by textured, pewter-colored “T” pulls.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Rectangle shapeTwo self-closing drawersFinished on all sidesRope accentsFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beache | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Alternate Finish Items | 6950-80210-80 |
| Carton Height | 22.75 |
| Carton Length | 32.00 |
| Carton Weight | 123.64 |
| Carton Width | 62.00 |
| Depth | 29.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 25.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 57 |
| Distressing | No |
| Drawer Dimensions | 25.75W x 15.5D x 2H |
| Drawer Handle Finish | Soft pewter |
| Drawer Handle Material | Metal alloy |
| Height | 18.50 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope |
| Number of Drawers | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 59.00 |
| Weight | 82.28 |
| Image Role Data | {“6950_80210_213_99_SS117_03_080_CC117_080_room”:[“Room Image 1″],”6950_80210_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_80210_99_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”] |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retreat Pole Rattan Cocktail Table
| Weight | 82.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.5 × 59 × 18.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Retreat Entertainment Credenza
Retreat Pole Rattan Bookcase
Retreat Pole Rattan End Table
Retreat Cane Back Side Chair
Retreat Display Cabinet
Retreat Queen Upholstered Panel Bed
Retreat Landscape Mirror
Retreat Cane Back Arm Chair
Retreat Split Rattan Wardrobe
Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest
Items We Think You Will Love..
St. Armand Round Cocktail Table
St. Armand Rectangular Cocktail
Harlow Cocktail Table
Crossings Downtown Round Cocktail Table
Parkcrest Round Cocktail Table
Brookhaven Round Cocktail Table
Tribeca Cocktail Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.