Retreat Stool
19 3/4″ (50.2 cm) A refined piece inspired by Wood design elements, designed to complement modern spaces.
$738.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Industrial, chic and Zen, the two-tone Retreat Stool combines a light wood seat with a black metal base, stretchers and footrest. The scooped seat is crafted of wood finished in the Black Sand finish, transparent by design to reveal the unique grain pattern of the wood veneer.
Product Details
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-50008-80 |
| Carton Height | 29.25 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 43.12 |
| Carton Width | 24.00 |
| Depth | 16.50 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 13.875 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 19.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Wood and Metal |
| Material Filter | Wood |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Seat Depth | 13.875 |
| Seat Height | 24.5 |
| Seat Width | 14.625 |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 19.75 |
| Weight | 25.08 |
| Image Role Data | {“6950_75201_400_55572_50008_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_50008_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_50008_99_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6950_5000 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retreat Stool
| Weight | 25.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.5 × 19.75 × 25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Retreat Pole Rattan Writing Desk
Retreat Landscape Mirror
Retreat Bed Bench
Retreat Landscape Mirror
Retreat End Table
Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest
Retreat Cane Barrel Back Chair
Retreat Entertainment Credenza
Items We Think You Will Love..
Willo STOOLS 40046-26/25GT
Willo STOOLS 40046-30/25GT
Hint STOOLS 40202-26/56CP96
Allegro STOOLS 40043-26/27DH
Payton STOOLS 40103-30/24BP
Bryan STOOLS 40032-26/25NA
Lauren STOOLS 40293-30/24BP49
Lawrence STOOLS 40204-26/25LD42
Tyler STOOLS 40045-30/52NA
Upright STOOLS 40264-26B/5187
Allegro STOOLS 40043-26B/2796
Allegro STOOLS 40043-30B/2796
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.