Retreat Etagere
40″ (101.6 cm) A refined piece inspired by Oak Veneers, Tempered Glass, designed to complement modern spaces.
$2,098.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by tranquil, tropical resort destinations, the Retreat Etagere will help you create a peaceful setting in your home. Featuring four fixed wood-framed tempered glass shelves, the etagere is crafted of Oak Veneers finished in the sand-colored Dune finish, transparent by design to showcase the unique patterns of the wood veneer.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 35W x 13.5D x 15TH |
| 2nd Row Shelf Opening | 35W x 13.5D x 15TH |
| 3rd Row Shelf Opening | 35W x 13.5D x 15TH |
| 4th Row Shelf Opening | 35W x 13.5D x 15TH |
| Carton Height | 91.25 |
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 172.00 |
| Carton Width | 44.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Glass Insert Count | 4 |
| Glass Insert Dimensions | 35W x 13.5D x .25TH |
| Glass Insert Weight Capacity | 50 lbs |
| Height | 82.75 |
| Material Description | Oak Veneers, Tempered Glass |
| Number of Shelves | 4 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Width | 40.00 |
| Weight | 132 |
| Image Role Data | {“6950_10443_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_10443_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_10443_80_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retreat Etagere
| Weight | 132 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 40 × 82.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Retreat Pole Rattan Bedside Table
Retreat Buffet
Retreat Queen Upholstered Panel Bed
Retreat Round Cocktail Table
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat King Upholstered Panel Bed
Retreat Cane Back Side Chair
Retreat Queen Cane Panel Bed
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Pole Rattan Dresser
Items We Think You Will Love..
Etagere
Telluride Bunching Bookcase (withdoors)
Elon Bunching Short Bookcase
Catalina 32″ Open Top Bookcase
Huntington 32″ Glass Door Cabinet
Corsica Bookcase
Black Bookcase
Boca 22″ Open Top Bookcase
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.