Retreat Pole Rattan Chest
40″ (101.6 cm) Bedroom Retreat Pole Rattan Chest highlighted with Bamboo and Maple Veneers with Rope and Resin, bringing a subtle decorative character.
$1,978.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by tropical getaways, the two-tone Retreat Pole Rattan chest is a mixture of natural materials in a laid-back, versatile design. The two-tone finish contrasts the sand-colored Dune on the case with the Lagoon finish on the drawer fronts, accented by textured bar pulls in a soft pewter color. The chest is crafted of Bamboo and Maple Veneers with Rope accents. Three self-closing drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersRope accentsContrasting two-tone finishFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide. Lagoon accent green finish.Hardwar | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Alternate Finish Items | 6950-90017-35 6950-90017-80 6950-90017-99 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 37.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 148.00 |
| Carton Width | 43.00 |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 35.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 33W x 11.5D x 5.5H |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Bamboo and Maple Veneers with Rope and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP HF-6950-LAGOON-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Bachelor Chests |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 115 |
| Image Role Data | {“6950_90017_35_45_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_90017_117_35_45_80116_45_room”:[“Room Image 1″],”6950_90017_45_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90017_45_straight_silo”:[“S |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retreat Pole Rattan Chest
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 40 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Retreat Entertainment Credenza
Retreat Cane Barrel Back Chair
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat Seven-Drawer Dresser
Retreat Stool
Retreat Bed Bench
Retreat King Upholstered Panel Bed
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Console Table
Retreat Pole Rattan Bedside Table
Retreat End Table
Items We Think You Will Love..
Rhapsody Bachelors Chest
Rhapsody Five Drawer Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.