Sutter Computer Credenza
Computer credenza in Cathedral Oak veneers with 5 drawers (including a locking file), right-door storage with adjustable and pullout shelves, and a pullout work surface. Includes built-in power and a drop-front keyboard in a Claro finish.
$2,718.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Traditional with a twist, the Sutter Computer Credenza is crafted of Cathedral Oak Veneers with a classic silhouette and a casual clear Oak finish with champagne-colored pulls and knobs. With one door on the right, the desk has one adjustable shelf and one pullout adjustable shelf behind the door. There are five drawers including the top left and right drawers with full extension metal ball bearing slides, removable pencil tray, removable writing slide and removable partitions. The left middle drawer is on full extension metal ball bearing slides and has removable inserts. Left bottom drawer is a locking file drawer with pendaflex filing system on full extension metal ball bearing slides. Center drawer has a drop-front and cutout for wire management for keyboard use. A power supply on top. Desk top area above the center drawer pulls out for added work surface.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| One door on rightOne adjustable shelf and one pullout adjustable shelf behind doorFive drawers include top left and right drawers with 100lb full extension metal ball bearing slides, removable pencil tray, removable writing slide and removable partitionsL | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 17W x 20D x 2.625H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 17W x 20D x 5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 17W x 17D x 9.625H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 28.25 |
| Carton Weight | 319.00 |
| Carton Width | 75.50 |
| Charging USB Port Count | 2 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Depth | 24.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.125W x 16.125D x 2.25H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Cathedral Oak Veneers |
| Number of Drawers | 5 |
| Number of Locking Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | USB Charging Outlet |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Computer Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Port Count | 2 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 72.50 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 280 |
| Image Role Data | {“5981_10464_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5981_10464_467_80_EC568_048_room”:[“Room Image 1″],”5981_10563_464_467_466_80_room”:[“Room Image 2″],”5981_10464_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Sutter Computer Credenza
| Weight | 280 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 72.5 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sutter & Work Your Way |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Sutter Junior Executive Desk
Sutter Lateral File
Sutter Executive Desk
Sutter Bookcase
Sutter Writing Desk
Sutter Credenza Hutch
Items We Think You Will Love..
Boca 48″ Hutch
Telluride Computer Credenza
Brookhaven Leg Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Rhapsody Writing Desk
Brookhaven Desk Chair
Brookhaven Executive L Right Return
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.