Burnham Executive Desk
Executive desk in Grey Mink alder veneers with dark bronze knobs, finished on all sides. Seven drawers include locking file drawers, a drop-front keyboard drawer, removable dividers, and a writing slide.
$2,938.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With a soft modern and casual appeal, the Burnham Writing Desk is crafted of Alder Veneers with knots in a Grey Mink finish accented by dark bronze knob hardware. Featuring 7 drawers, the top left and right drawers are on full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts, one removable writing slide and one removable pencil drop-in that can be used on either side. The bottom drawers are locking file drawers with a pendaflex filing system and full extension metal ball bearing slides. The center drawer has a drop front for keyboard use. Finished on all sides so the desk can float in a room.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersTop left and right drawers are on 100lb full extension metal ball bearing slides with removable divider inserts, one removable writing slide and one removable pencil drop-in that can be used on either sideBottom drawers are locking file drawe | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 20D x 2.375H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 20D x 3H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 28.25D x 9.625H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 75 lbs |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 37.75 |
| Carton Weight | 358.70 |
| Carton Width | 75.00 |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26.5W x 17.5D x 2.375H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers with Knots |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-5921-GrayMink-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Executive Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 308.43 |
| Image Role Data | {“5921_10562_90_detail”:[“Detail Image 1″],”5921_10464_467_562_90_room”:[“Room Image 1″],”5921_10562_90_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5921_10562_90_back_silo”:[“Silo Image 2”,”S |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Burnham Executive Desk
| Weight | 308.43 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 72 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Burnham & Work Your Way |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Burnham Writing Desk
Burnham Lateral File
Burnham Junior Executive Desk
Burnham Bookcase
Items We Think You Will Love..
Telluride Computer Credenza
Boca 48″ Writing Desk
Boca 48″ Hutch
Rustic Glam Leg Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Rhapsody Writing Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Boca Corner Table
Brookhaven Executive Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.