Burnham Lateral File
Lateral file cabinet in Grey Mink alder veneers with dark bronze knobs. Two locking file drawers with pendaflex system glide on full-extension ball-bearing slides.
$1,238.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With a soft modern and casual appeal, the Burnham Lateral File is crafted of Alder Veneers with knots in a Grey Mink finish accented by dark bronze knob hardware. This functional and versatile piece offers two locking file drawers with pendaflex filing system and locks on the front of the drawers. The drawers are on metal ball bearing full-extension slides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 85 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 36.25 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 150.40 |
| Carton Width | 39.50 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 30.5W x 18D x 9H |
| Drawer Handle Finish | Dark Bronze |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 33.00 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers with Knots |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-5921-GrayMink-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 110 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 129 |
| Image Role Data | {“5921_10466_90_room”:[“Room Image 1″],”5921_10458_466_445_80_room”:[“Room Image 2″],”5921_10466_90_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5921_10466_90_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Burnham Lateral File
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 33 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Burnham & Work Your Way |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Burnham Executive Desk
Burnham Bookcase
Burnham Writing Desk
Burnham Junior Executive Desk
Items We Think You Will Love..
Telluride Lateral File
Catalina 2pc 40″ Lateral File & Hutch
Boca Rolling File
Rustic Glam Credenza
Boca 48″ Credenza
Elon Lateral File
Archivist Lateral File
Catalina 40″ Lateral File
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.