Telluride Computer Credenza
Computer credenza in a black finish with scroll‑motif trim, offering media storage drawers and a power supply. Includes a keyboard tray with document rest, removable partitions, utility drawers, and an adjustable shelf.
$2,338.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
The Telluride Computer Credenza is a stylish work-from-home solution with a black paint finish accented by reddish brown rub-through and scroll-motif trim, exuding a rich masculine look of the English countryside. The piece has two drawers for CD/disc/thumbdrive storage and a power supply. The center drawer features a keyboard tray on steel ball bearing slides with a patented document-rest keyboard, along with removable partitions for storage. One utility drawer, one adjustable shelf and a utility drawer with a writing slide. Crafted of Cherry Veneers.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Storage | Yes |
Product Details
| Left facing side tower compartmentTower compartment opening: 10 7/8W x 20 3/16D x 15 1/2HTwo drawers for CD/disc storage and power supplyOne utility drawerCenter drawer features keyboard tray on steel ball bearing slides with patented document-rest keyboa | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 27.50 |
| Carton Weight | 295.42 |
| Carton Width | 74.00 |
| Charging USB Ports? | No |
| Depth | 24.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.375W x 18.375D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Surge Protector |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Computer Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 300 lbs |
| USB Port Count | 2 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 71.25 |
| Wood Distressing Type | Rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 251.33 |
| Image Role Data | {“370_10_464_inset1”:[“Detail Image 1″],”370_10_464”:[“Room Image 1″],”370_10_363_467_464_30_220”:[“Room Image 2″],”HF37010463RS_4_09”:[“Room Image 3”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Telluride Computer Credenza
| Weight | 251.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 71.25 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Telluride Bookcase Hutch
Telluride 66” Writing Desk
Telluride Computer Credenza Hutch
Telluride Bunching Bookcase (withdoors)
Telluride Lateral File
Telluride Bookcase Base
Telluride Tilt Swivel Chair
Items We Think You Will Love..
Corsica Writing Desk
Boca Corner Table
Catalina 40″ Library Desk
Boca 48″ Hutch
Cherry Knee-Hole Desk-Bow Front
Boca 57″ Writing Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Rhapsody Writing Desk
Brookhaven Leg Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.