Burnham Writing Desk
Writing desk in Grey Mink alder veneers with dark bronze knobs, finished on all sides. Includes a file drawer, drop-front keyboard drawer with cord cutout, removable organizers, and a hidden-storage bottom drawer.
$1,858.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With a soft modern and casual appeal, the Burnham Writing Desk is crafted of Alder Veneers with knots in a Grey Mink finish with dark bronze knob hardware. Featuring 4 drawers, the left drawer is a file drawer with pendaflex system and full extension metal ball bearing slides. The Center drawer has a drop-front for keyboard use and wire cutout in the back of drawer. The top right drawer has a removable pencil tray, inserts and removable writing slide with full extension metal ball bearing slides. The right bottom drawer has a false bottom with finger hole for hidden storage and is on full extension metal ball bearing slides. Finished on all sides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four drawersLeft drawer is a file drawer with pendaflex system and 150lb full extension metal ball bearing slidesCenter drawer has a drop-front for keyboard use and wire cutout in the back of drawerTop right drawer has a removable pencil tray, inserts and | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Right Drawer Dimensions | 11.5W x 20D x 2.375H |
| 1st Row Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Right Drawer Dimensions | 11.375W x 20D x 5.75H |
| 2nd Row Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 32.75 |
| Carton Weight | 211.30 |
| Carton Width | 61.75 |
| Depth | 29.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Bronze |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 21.75W x 17.125D x 2.125H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Left Drawer Dimensions | 11.5W x 17.25D x 9.5H |
| Left Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Material Description | Alder Veneers with Knots |
| Number of Drawers | 4 |
| Sales Panel | HF-5921-GrayMink-SP |
| Style | Transitional |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 58.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 165 |
| Image Role Data | {“5921_10458_90_detail”:[“Detail Image 1″],”5921_10458_466_445_80_room”:[“Room Image 1″],”5921_10458_90_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5921_10458_90_back_silo”:[“Silo Image 2”,”S |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Burnham Writing Desk
| Weight | 165 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 58 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Burnham & Work Your Way |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Burnham Bookcase
Burnham Executive Desk
Burnham Junior Executive Desk
Burnham Lateral File
Items We Think You Will Love..
Rustic Glam Trestle Desk
Rustic Glam Leg Desk
South Park 60” Writing Desk
Brookhaven Executive Desk
Telluride Computer Credenza
Catalina 2pc 40″ Library Desk & Hutch
Brookhaven Leg Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.