Surfrider Writing Desk
Writing desk in light driftwood pecan veneer with rope and cane accents and a stone veneer top. Provides four fixed shelves, two on each end, for storage.
$2,938.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
A marvel of craftsmanship and an artistic blend of natural materials, the Surfrider Writing Desk is crafted of Pecan Veneers in the light natural Driftwood with accents in rope and cane and a stone veneer top. There are 2 fixed shelves on each end.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6015-10458-89 |
| Carton Height | 17.25 |
| Carton Length | 33.00 |
| Carton Weight | 187.00 |
| Carton Width | 64.75 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 30.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Pecan Veneers, Rope, Cane, Stone Veneer |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 143 |
| Image Role Data | {“6015_10458_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6015_10458_80_room”:[“Room Image 1″],”6015_10458_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_10458_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Surfrider Writing Desk
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Surfrider Carved Back Side Chair
Surfrider Display Cabinet
Surfrider Drum Table
Surfrider Nine-Drawer Dresser
Surfrider Woven Back Arm Chair
Surfrider Etagere
Surfrider Chairside Chest
Surfrider 60in Rattan Round Dining Table
Surfrider Buffet
Surfrider Wardrobe
Items We Think You Will Love..
Boca 48″ Hutch
Brookhaven Executive Desk
Curata Writing Desk
Brookhaven Desk Chair
Rhapsody Executive Desk
South Park 60” Writing Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.