Retreat Pole Rattan Writing Desk
56 1/4″ (142.9 cm) Home Office Retreat Pole Rattan Writing Desk incorporating Oak and Maple Veneers and Rope to enhance its visual appeal.
$1,858.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
With the sublime vibe of an island oasis, the Retreat Writing Desk is crafted of Oak and Maple Veneers in a Bamboo motif and accented by rope. X-design stretchers on the back and sides distinguish the piece, along with the Black Sand finish, transparent by design to showcase the unique patterns of the wood veneer. Featuring three drawers, the left and right drawers have two removable dividers. One pencil tray and one writing slide may be used on either side, and the center drawer has a drop-front for keyboard use. Finished on all sides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersLeft and right drawers have two removable dividersOne pencil tray and one writing slide for use in either sideCenter drawer has drop-front for keyboard useFinished on all sidesX-design on back and sidesBamboo motifRope accentsFinish: Black Sa | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6950-10458-80 |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 33.00 |
| Carton Weight | 143.00 |
| Carton Width | 59.00 |
| Depth | 30.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 21.875W x 18D x 2.75H |
| Knee Space | 51.375W x 26D x 23.875 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 11.25W x 19.75D x 2.25H |
| Material Description | Oak and Maple Veneers and Rope |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Width | 56.25 |
| Weight | 110 |
| Image Role Data | {“6950_10458_99_detail”:[“Detail Image 1″,”Detail Image 2″],”6950_10458_75400_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_10458_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_10458_99_back_silo”:[“S |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retreat Pole Rattan Writing Desk
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 56.25 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Retreat Split Rattan Wardrobe
Retreat Pole Rattan Chest
Retreat Queen Upholstered Panel Bed
Retreat California King Cane Panel Bed
Retreat Pole Rattan Console
Retreat Landscape Mirror
Retreat Queen Cane Panel Bed
Retreat Pole Rattan Bedside Table
Retreat Round Side Table
Retreat Pole Rattan Five-Drawer Chest
Retreat Etagere
Retreat Pole Rattan Chest
Items We Think You Will Love..
Catalina 2pc 40″ Library Desk & Hutch
Rustic Glam Leg Desk
Blossoming Hope Writing Desk
Boca 48″ Hutch
Rhapsody Executive Desk
Brookhaven Executive Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.