Retreat Camp Stool Bed Bench
24 3/4″ (62.9 cm) Bedroom Retreat Camp Stool Bed Bench incorporating Fabric design elements to enhance its visual appeal.
$518.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Tropical meets tribal with this Retreat Camp Stool Bed Bench. Featuring a seat upholstered in the patterned Jafar Grey, it has an X-base design. The base and stretcher are crafted of wood finished in the Black Sand finish, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneer.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric seat contains polyester with inherent cleaning capabilitiesX-base designTack in floor glidesFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Fabric | 100% Polyester |
| Alternate Finish Items | 6950-90119-80 |
| Carton Height | 22.75 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 29.48 |
| Carton Width | 29.50 |
| Depth | 17.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Jafar Grey; Fabric Contents: 100% Polyester; Cleaning Code: W (Clean with water-based cleaning agent) |
| Height | 18.75 |
| Levelers | No |
| Material Description | Wood and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-JAFAR-GREY-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Style | Casual |
| Weight Capacity | 250 lbs |
| Width | 24.75 |
| Finish Filter | Dark Wood |
| Weight | 14.08 |
| Image Role Data | {“6950_90466_119_017_216_202_005_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_90119_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90119_99_straight_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Straight”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Retreat Camp Stool Bed Bench
| Weight | 14.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 24.75 × 18.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Retreat Entertainment Credenza
Retreat Pole Rattan Sideboard
Retreat Camp Stool Bed Bench
Retreat King Upholstered Panel Bed
Retreat Entertainment Credenza
Retreat Pole Rattan Nightstand
Retreat Pole Rattan Bedside Table
Retreat Split Rattan Wardrobe
Retreat Cane Back Side Chair
Items We Think You Will Love..
Edinburg – Admiral Haze 90″ Console
Amani Three-Drawer Accent Chest
Melange Four-Door Credenza
Curata Accent Table
58” Red Asian Cabinet
Memento Accent Table
Cocoa Beach 80″ Console
Amani Accent Table
Moment of Hope Chest
Bubble Glass Accent Table
Triumph Accent Chest
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.