Big Sky Executive Desk
Grand executive desk in vintage natural pecky hickory with a solid-wood edged top and top-grain leather writing surface. Offers seven drawers with a drop-front keyboard drawer, removable dividers and trays, plus locking file drawers for letter/legal files
$4,658.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Celebrate the dramatic vistas and natural beauty of the American wilderness with the grand Big Sky Executive Desk. Crafted of rustic Pecky Hickory Veneers in a Vintage Natural finish with a solid wood edged top and a top-grain-leather writing surface, the desk has 7 drawers including a center drawer with drop-front for use with the keyboard. The left and right top drawers each have two removable dividers, one removable pencil tray and writing insert that can be used on either side. The left and right second drawer locks and has two removable dividers. The left and right bottom drawers are locking file drawers with Pendaflex letter/legal system. On the visitor’s side of the desk is an arch design.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Seven drawersCenter drawer has drop-front for use with keyboardLeft and right top drawers each have two removable dividers, one removable pencil tray and writing insert that can be used on either sideLeft and right second drawer locks and has two removabl | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.25W x 19.25D x 2.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.25W x 19.25D x 4.75H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.25W x 19.25D x 10.25H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 40.00 |
| Carton Weight | 447.54 |
| Carton Width | 75.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 36.25 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Handle Finish | Brushed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| File Drawer | Yes |
| Height | 30.50 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26W x 16D x 2.125H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Knee Space | 24.75W x 30.5D x 24.5H |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Leather and Solid-Wood Edged Top |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.25 |
| Wood Distressing Type | Chopping, rock, drawknife, gauging, chain distressing and wire brush |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 391.1 |
| Image Role Data | {“6700_10562_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6700_10562_80_466_98_55490_80_CC585_085_room”:[“Room Image 1″],”6700_10562_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_10562_80_back_silo”: |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Big Sky Executive Desk
| Weight | 391.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.25 × 72.25 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Big Sky Wardrobe
Big Sky Tahoe Etagere
Big Sky Cal King Panel Bed
Big Sky Buffet
Big Sky Cal King Poster Bed withcanopy
Big Sky Bachelors Chest
Big Sky Side Chair
Big Sky King Corbel Bed
Big Sky Round Accent Mirror
Big Sky Lateral File Cabinet
Big Sky Side Chair
Items We Think You Will Love..
Boca 48″ Writing Desk
Catalina 2pc 40″ Library Desk & Hutch
Brookhaven Executive Desk
Brookhaven Desk Chair
Curata Writing Desk
Rhapsody Writing Desk
Rhapsody Executive Desk
Brookhaven Leg Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.