St. Hedwig Executive Desk
Expansive executive desk with a two-tone saddle brown and aged black finish, white oak and walnut veneers, and custom pewter hardware. Includes 7 drawers with a drop-down keyboard tray, file storage, and removable mouse pad and pencil tray.
$4,658.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Character emanates from this expansive desk. A two-tone finish combines a saddle brown with an aged black accent finish. Custom-crafted pewter hardware with shaped back plates is inspired by hand-wrought ironworks from Texas Hill Country. Packed with function, the St. Hedwig desk offers a drop-down keyboard drawer, removable mouse pad, pencil tray and dividers and letter/legal files on the left side front drawer. Seven drawers total.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Drop-down keyboard drawerRemovable mouse padRemovable pencil trayRemovable dividersLetter/legal pendaflex in left side front drawerLocking file drawerSeven drawers totalKeyboard opening: 26W x 16 – 19 1/4D x 2HKnee space: 28 1/4W x 30 1/4D x 24HFinish: MU | Yes |
|---|---|
| Finish | MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that is paired with an anthracite black with light dusty-wax hang up (BLK) to create a two-tone finish that is as authentic as the countryside from with i |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.75W x 19.75D x 1.75H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.75W x 19.75D x 3.5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 12.25W x 24D x 9H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 34.75 |
| Carton Length | 40.00 |
| Carton Weight | 470.80 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 36.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.75 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 26W x 16D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Knee Space | 28 1/4W x 30 1/4D x 24H |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | White Oak and Walnut Veneers with High Quality Bonded Leather and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 7 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 73.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, hand planking, gouging, chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 415.8 |
| Image Role Data | {“5960_10563_MULTI_detail”:[“Detail Image 1″],”5960_10563_MULTI_EC594_088_room”:[“Room Image 1″],”5960_10563_MULTI_visitorsside”:[“Silo Image 1″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5960_10563_MULTI_to |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
St. Hedwig Executive Desk
| Weight | 415.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 73 × 30.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Hill Country |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Comfort Counter Stool
Bluewind Flip-Top Console Table
Floresville Bachelors Chest
Mason End Table
Fair Oaks King Upholstered Bed
Hill Country Helotes Dining Bench
Bandera 86in Table with 2-18in Leaves
Williamson Nine-Drawer Dresser
Items We Think You Will Love..
Brookhaven Desk Chair
Curata Writing Desk
Brookhaven Executive L Right Return
Telluride Computer Credenza
Catalina 2pc 40″ Library Desk & Hutch
Blossoming Hope Writing Desk
Boca 48″ Writing Desk
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.