Williamson Nine-Drawer Dresser
Nine-drawer dresser with felt-lined top drawers, a removable jewelry tray, and cedar-lined bottoms. Crafted of white oak and walnut veneers in a dark finish for bedroom storage.
$3,198.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Fill your master or guest bedroom with character with this nine-drawer dresser steeped in the rich heritage of the American countryside. Crafted of Hardwood and Poplar Solids with White Oak and Walnut Veneers, the dresser features a black drop-in felt liner in the left and right top drawers, a removeable jewelry tray in the top center drawer with wood supports to rest the tray at the top of the drawer, and cedar-lined bottom drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Nine drawersBlack drop-in felt liner in the left and right top drawersRemovable jewelry tray in the top center drawer with wood supports to rest the tray at the top of the drawerCedar-lined bottom drawersFinish: MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that i | Yes |
|---|---|
| Finish | MULTI: A timeworn saddle brown (BRN) that is paired with an anthracite black with light dusty-wax hang up (BLK) to create a two-tone finish that is as authentic as the countryside from with i |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Center Drawer Dimensions | 21W x 14.75D x 5.5H |
| 1st Row Center Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 15.5W x 14.25D x 5.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Dimensions | 22W x 14.75D x 8.75H |
| 2nd and 3rd Row Center Drawer Weight Capacity | 50 lbs |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 15.5W x 14D x 8.75H |
| 2nd and 3rd Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| Carton Height | 43.50 |
| Carton Length | 25.00 |
| Carton Weight | 356.90 |
| Carton Width | 76.25 |
| Depth | 21.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Antique Pewter |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 38.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Walnut Veneers with Cedar and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 9 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging, hand planking, chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 315.1 |
| Image Role Data | {“5960_90002_MULTI_drawer”:[“Detail Image 1″],”5960_90002_MULTI_90004_BLK_room”:[“Room Image 1″],”5960_90002_MULTI_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5960_90002_MULTI_top”:[“Top Silo |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Williamson Nine-Drawer Dresser
| Weight | 315.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 72 × 38.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Hill Country |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Bluewind Flip-Top Console Table
Fair Oaks King Upholstered Bed
Bandera 86in Table with 2-18in Leaves
Hill Country Helotes Dining Bench
Comfort Counter Stool
Fair Oaks California King Uph Bed
Comfort Barstool
Items We Think You Will Love..
Tribeca Dresser
Tynecastle Dresser
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Escape Eight-drawer Dresser & Mirror
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.