Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
Elegant credenza with a marble top, cabriole legs and a raised circle motif, finished in charcoal. TV-ready with a ventilated back, two adjustable shelves and two drawers; accommodates up to a 60 in. TV.
$2,718.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
This chic and shapely credenza has a raised circle motif that dissects the center doors, classic cabriole legs and an elegant marble top. Almost too good to be true: this gorgeous piece is TV-ready with a ventilated back panel, two adjustable shelves and two drawers and will accommodate up to a 60-inch flat screen TV. Finish is a charcoal color.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 45.75 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 226.60 |
| Carton Width | 66.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.25W x 11D x 4H |
| Drawer Handle Finish | Dark Antique Bronze |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Height | 42.50 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers and Marble |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 62.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 187 |
| Image Role Data | {“1610_85005_GRY_room”:[“Room Image 1″],”1610_85005_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”1610_85005_GRY_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Melange Four-Door Two-Drawer Credenza
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 62 × 42.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Melange Midnight Merlot Accent Chest
Melange Mulholland End Table
Melange Apollo Credenza
Melange Burlesque Console Table
Melange Geneva Accent Drawer Chest
Melange Noelle Credenza
Melange Romano Rectangle Cocktail Table
Melange Dylian Coffee Table
Melange Dynasty Accent Chest
Melange Now You See Me Mirror
Items We Think You Will Love..
Nesting Tables
Chest
Oval Accent Table
Cortina – Whitewash 90″ Console
Unity Chest
Sanctuary Fretwork Chest-Pearl Essence
Cortina – Black Tea 90″ Console
East End 1 Drawer Accent Table
Edinburg – Admiral Haze 90″ Console
Chatelet Credenza
Amani Accent Table
Memento Accent Table
Items You've Been Looking At...
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.