Vineyard Row Buffet
80″ (203.2 cm) Casual Dining Vineyard Row Buffet, crafted with attention to detail and elevated through Pecky Hickory and White Oak Veneers with Honed Gray Travertine.
$4,318.00
Request a Quote
Want to know more about this item? Submit your contact info below, and a member of our team will provide a quote, current stock levels, and delivery estimates for your area.
"*" indicates required fields
*Additional discounts may apply – Contact us for more info!
Inspired by California wine country and influenced by the quaint bungalows and craftsman architecture of the region, the Vineyard Row Buffet is made of Pecky Hickory and White Oak Veneers with a honed gray travertine insert on the top. The four doors with soft close hinges feature cutout fretwork door fronts. There’s one self-closing drawer behind each pair of doors, and the left drawer has a removable black felt silverware tray while the right drawer has a removable black felt liner. There’s one adjustable wood shelf behind each pair of doors. The light-and-airy Sonoma finish is reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region and complemented by hammered metal bar pulls and knobs.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Honey gray travertine insert on topFour doors with soft close hinges and magnetic door catchesDoors feature cutout fretwork door frontsOne self-closing drawer behind each pair of doorsLeft drawer has removable black felt silverware trayRight drawer has re | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 38.5W x 15.25D x 10.625H |
| Back Panel Description | Sealed, stained, hand holes |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 44.00 |
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 287.00 |
| Carton Width | 84.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 16 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 75 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 31W x 13.5D x 3H |
| Drawers | Yes |
| Height | 38.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Jewelry or Silverware Storage | Yes |
| Left and Right Base Panel Opening | 38.5W x 18D x 10.25H |
| Left and Right Cabinet Opening | 38.5W x 18D x 21.875H |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory and White Oak Veneers with Honed Gray Travertine |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Top Material 1 | Travertine |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 38.5W x 15.25D x 1.5H |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 265 |
| Image Role Data | {“6952_75900_80_75400_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_75217_80_75400_80_75410_80_75900_80_55470_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_75217_80_75400_80_75410_80_75900_80_55470_80_room2”:[“Room Imag |
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Vineyard Row Buffet
| Weight | 265 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 80 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
Complete The Look...
Vineyard Row Round Dining Table
Vineyard Row Wine Barrel End Table
Vineyard Row Three-Drawer Nightstand
Vineyard Row Accent Chair
Vineyard Row Wardrobe
Vineyard Row Round Cocktail Table
Vineyard Row Console Table
Vineyard Row Demilune Nightstand
Items We Think You Will Love..
Farmhouse Server
Curata Buffet/Credenza
Rhapsody 72” Credenza
Tribeca Buffet
Newport Server
Items You've Been Looking At...
Archivist Sideboard
Vineyard Row Buffet
What Is My Design Style?
Not sure whether your style is Bohemian, Glam, or Midcentury Modern? Our style quizzes help you uncover your unique design style. Once you have your personalized results, our talented team of designers can help you create a home you love living in.
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Buy from Stacy Furniture & Design?
When you purchase this piece from Stacy Furniture, you get more than just a product—you get the backing of a family-owned business that has served North Texas for over 30 years. Unlike online-only retailers, we offer:
See It in Person: Not sure about the finish or comfort? Visit our showrooms in Grapevine or Allen to experience our quality firsthand.
Complimentary Design Expertise: Our Stacy’s Design Studio team can help you visualize how this item will fit your space, free of charge.
White-Glove Delivery: We don’t just drop a box at your door. Our professional team handles inspection, assembly, and precise placement in your home.
Trusted Brands: We partner with heritage manufacturers like Stickley, Bernhardt, and Hooker Furnishings to ensure your investment lasts for generations.
Flexible Financing: Make your dream home a reality today with our convenient financing options to fit your budget.